تقویم محتوا چیست؟ چگونه یک نمونه تقویم محتوا بسازیم؟

فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ یعنی بازاریابی برای محصولات و خدمات در بستر اینترنت، وب، موبایل و … مستلزم داشتن ابزارهای گوناگونی همچون تبلیغات بنری، ایمیل مارکتینگ، استراتژی محتوا و تولید محتوا می­باشد که هر کدام برای خود بخش­ها و قسمت­های مجزایی دارد. تقویم محتوا یکی از بخش­های مهم مدیریت محتواست که معمولاً از آن، نه به عنوان یک کار زیبا و تفننی بلکه به عنوان یک زیربنای مهم برای مدیریت محتوا یاد می­شود. اگر می­خواهید در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعال باشید و خوش بدرخشید ناگزیر به استفاده از تقویم محتوا هستید. برای درک این اهمیت بهتر است مثال زیر را در نظر بگیرید:

تصور کنید شما صاحب یک گل فروشی آنلاین هستید و امروز روز جهانی عشق یعنی روز ولنتاین است. از میان مشتریانتان کسی سفارش گل سرخ را به ثبت رسانده است و در بخش پیام امروز این پیام را برای شما نوشته است ” امروز روز جهانی عشق است و من به مناسبت این روز این گل را برای تو فرستادم” حال چنانچه شما تقویم محتوا نداشته باشید مطمئناً با خواندن این پیام جا می­خورید و نمی­دانید در کمتر از یک ساعت چطور می­توانید محتوایی برای انتشار در سایت خود و شبکه­های اجتماعی تولید نمایید. بنابراین به همین راحتی یک فرصت طلایی را از دست می­دهید. فرصتی که می­توانست فروش زیادی را نصیب شما نماید. فروشی که حاصل برخورداری از تقویم محتوا و در نتیجه حاصل تبلیغات در اینستاگرام، گوگل و … بود. حال که به اهمیت تقویم محتوا پی بردید بهتر است با مفهوم تولید محتوا و لزوم استفاده از آن نیز آشنا شوید. پس تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید تا پاسخ سوالهای خود را در خصوص تقویم محتوا بیابید.

تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوا که به آن Content Calendar گفته می­شود یک تقویم ساده است که جزئیات، طبقه بندی و زمان انتشار محتوا را دربرمی­گیرد و از این طریق به تیم بازاریابی کمک می­کند تا تمامی فعالیت­های بازاریابی خود همچون کمپین­های محتوایی، پست­های بلاگ و پست­های شبکه­های اجتماعی را برنامه­ریزی نماید. در واقع این تقویم همانند تقویم معمولی که در کیف و یا در منزل خود دارید عمل می­کند. همانطور که شما در تقویم خود تمامی قرارهای کاری، غیر کاری و مناسبت­های مهم را یادداشت می­کنید تا بعداً آنها را فراموش نکنید، در تقویم محتوا نیز تمامی فعالیت­های مرتبط با سئو و تولید محتوا را که می­تواند از نوع پست­ها، کمپین­ها، مصاحبه­ها و … باشد را برای یک دوره زمانیِ معمولاً یک ماهه یادداشت می­نمایید تا زمان انتشار آنها را فراموش نکنید. تقویم محتوا با بیان زمان تولید محتوا، انتشار، بهینه سازی و ارتقاء آن، همچون نقشه راهی است که به شما اطمینان می­دهد جهت رسیدن به اهداف کسب و کار، عملکرد مناسب کانال­های مختلف و دستیابی به مخاطبان خاص در مسیر درستی قرار گرفته­اید.

یک تقویم محتوا از چه بخشهایی تشکیل شده است؟

یک تقویم محتوای دقیق از بخش­های زیر تشکیل شده است:

عنوان و یا موضوع هر محتوا، نویسنده­ای که آن محتوا را نوشته است، تاریخ انتشار هر محتوا، کانال و موقعیت انتشار هر محتوا، فرمت و شکل هر محتوا، طبقه بندی هر محتوا، مخاطبین هر محتوا، موقعیتی که مخاطبین هدف در قیف بازاریابی دارند و کلید CTA هر محتوا.

در تقویم محتوا چه اطلاعاتی قرار می­گیرد؟

تقویم محتوا در واقع محلی برای قرارگیری اطلاعات زیر است:

  • اولویت بندی محتواها

در واقع محتواهایی که با توجه به استراتژی بازاریابی تولید شده و منتشر می­شوند در تقویم محتوا اولویت بندی می­شوند. این محتواها ممکن است محتواهای جدیدی باشند که در فرایند تولید قرار می­گیرند و یا محتواهای موجود و قدیمی­ای باشند که نیاز به بازنگری، تغییر و یا بهینه شدن دارند.

  • تعیین نام تولیدکنندگان محتوا

بدون شک هر محتوایی برای تولید نیاز به همکاری حداقل دو نویسنده دارد که خالق آن باشند. نام این افراد باید در تقویم محتوا ذکر شود.

  • تعریف و تعیین کانال­های محتوایی

لیستی از کانال­های محتوا و نیز لیستی از فرمت­های مورد هدف برای هر محتوا باید در تقویم محتوا تعریف و تعیین شود. به عنوان مثال شبکه­های اجتماعی همچون اینستاگرام و توئیتر باید در تقویم محتوا ذکر شوند.

  • متا دیتا

استفاده از تگ­ها و برچسب­هایی که به شما کمک می­کنند تا رهگیری موضوعات و یا اهداف را به راحتی انجام دهید. چنانچه در تولید محتوا کلمات کلیدی مهم باشد که هست در تقویم محتوای خود از تگ کلمات کلیدی استفاده کنید. به عنوان مثال فرض کنید روز شعر و ادب پارسی است و شما یک کتابفروشی آنلاین دارید. می­خواهید در این روز کتابهای شعر استاد شهریار را با تخفیف به فروش برسانید. پس سعی کنید محتوایی با محوریت کلمه کلیدی استاد شهریار و شعر بنویسید که در این روز بیشتر از همه در شبکه­های اجتماعی و یا گوگل جست و جو می­شوند. از این طریق در گوگل نمایش داده می­شوید و تبلیغات خود را انجام می­دهید. حتی می­توانید در شبکه­های اجتماعی خود مطالبی در رابطه با این موضوعات و یا هشتگ­های آنها قرار ­دهید. همچنین این تگ­ها به شما کمک می­کنند نوع محتوا را نیز تعیین کنید مثلاً این که محتوا از نوع رپورتاژ است یا از نوع ویدیو یا از نوع خبرنامه.

  • تعیین زمان برای تولید محتوا و انتشار آن

در تقویم محتوا دو تاریخ بسیار اهمیت دارد: ۱٫ تاریخ تولید محتوا و ۲٫ تاریخ انتشار آن. هر اندازه که سطح فعالیت­های شما بیشتر شود ممکن است به تاریخ­های دیگری نیز نیاز پیدا کنید همچون تاریخ به روز رسانی و یا تاریخ انتشار در شبکه­های اجتماعی.

فواید استفاده از تقویم محتوا

استفاده از تقویم محتوا فواید بسیاری دارد که از جمله آنها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به شما زمان می­دهد تا درباره محتوایی که قصد دارید آن را تولید نمایید، خوب فکر کنید.
  • تمامی ایده­ها را به صورت سازمان دهی شده در معرض دید شما قرار می­دهد. بنابراین شما به راحتی می­توانید با صرف زمان بسیار کم و با آگاهی از این که در مورد چه چیزی می­خواهید بنویسید و البته در چه نوعی دست به قلم ببرید و شروع به نوشتن کنید. در واقع قبل از نوشتن آماده نوشتن هستید.
  • برنامه­ریزی را برای شما آسانتر می­کند و شما را در کسب و کارتان به سوی نظم سوق می­دهد.
  • ابزارهای تبلیغاتی را برای شما مشخص می­کند.
  • و در نهایت برآوردگیری بهتری را برای کسب و کار شما انجام می­دهد.

ساخت تقویم محتوا

برای ساخت تقویم محتوا نیاز به یک مکان دارید. اگر سازمان شما بزرگ است و امکان خرید برخی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به صورت دلاری برای شما وجود دارد بهتر است از سرویس­هایی همچون CoSchedule و newscred استفاده کنید. چنانچه علاقه­مند به استفاده از این سرویسها نباشید می­توانید برای ساخت تقویم محتوا از یک فایل اکسل استفاده کنید و یا در سرویس گوگل  sheetتقویم محتوای خود را بسازید.

محمدرضا سعادت
در ارشد رشته MBA و بازاریابی رو خوندم و از اونجا بازاریابی شد همه زندگی من. همیشه سعی می کنم آخرین روندها و ترندهای بازاریابی رو بدونم و به بقیه هم ارائه کنم