چگونه آژانس بازاریابی خود را راه اندازی کنیم؟

راه اندازی آژانس بازاریابی

یک آژانس بازاریابی مجموعه ای شبیه به آژانس تبلیغات است که در آن به شرکت های مختلف کمک می شود تا تبلیغات خود را منتشر کنند. البته بازاریابی فراتر از تبلیغات و پروموشن هاست. زمانی که قصد راه اندازی یک آژانس بازاریابی دارید، باید به نکات کلیدی بازاریابی شامل توسعه محصول، قیمت گذاری و راهنمایی قرار گیری این محصولات در فروشگاه‌های مختلف فکر کنید.

بهترین دیجیتال مارکتینگ

نکات راه اندازی آژانس بازاریابی

  1. هر کدام از بخش های آژانس‌تان را درگیر یکی از Pهای بازاریابی (آمیخته بازاریابی شامل قیمت، محصول، مکان و پروموت) برای مشتری بکنید. همچنین بخش های جداگانه ای برای قیمت گذاری، پخش، توسعه محصول و تبلیغات داشته باشید.
  2. افراد با استعدادی را برای مدیریت بخش های مختلف آژانس بازاریابی به عنوان مدیر پروژه یا مدیر واحد استخدام کنید. به صورت هفتگی برنامه ریزی کنید و آن‌ها را ملاقات کنید تا تمامی بروزرسانی های لازم انجام شود. افراد واحدهای مختلف را درگیر یادگیری درباره موضوعات مهم مانند تحقیقات بازار، بودجه بندی پروژه و مدیریت پروژه کنید.
  3. ارتباطات سیال را بین واحدهای مختلف بازاریابی تسهیل کنید. شاید شما مشتریانی داشته باشید که فقط به دنبال تبلیغات یا پخش آن هستند در حالی که مشتریان دیگر تمام موارد خدمات بازاریابی را می خواهند. مدیران واحدهای مختلف باید برای کمک به این مشتریان با هم همکاری کنند.
  4. یک برنامه بازاریابی استاندارد و طبقه بندی شده برای کارمندانتان آماده کنید تا بتوانند از آن برای شروع پروژه های جدید استفاده کنند. مارکتینگ پلن شامل منابع و نیازمندی های یک پروژه است که اگر به درستی آماده شود تاثیر مثبت زیادی در ادامه فعالیت خواهد داشت.

آژانس دیجیتال مارکتینگ

  1. آژانس بازاریابی خودتان را به عنوان اولین مشتری در نظر بگیرید. یک برند قدرتمند که توسط همه شناخته می شود بسازید. با یک برنامه بازاریابی هدفمند که تمام موارد مختلف از جمله لوگو، رنگ سازمانی، شعار و مسیر راه در آن باشد می توانید به این هدف برسید. شرکت‌تان را در صنعت بازاریابی و تبلیغات معرفی کنید. از همین مدل به صورت بهینه تر برای مشتریان آینده خود استفاده کنید.
  2. یک روش مداوم برای شروع و تکمیل نیازمندی های مشتری ایجاد کنید. به عنوان مثال ، اگر آژانس بازاریابی آنلاین دارید ، روند جمع آوری اطلاعات از مشتری بصورت آنلاین یا از طریق تلفن است. همچنین پروپوزال را از طریق ایمیل ارسال و به روز رسانی کنید. اگر شما یک آژانس کمی قدیمی تر هستید، پروپوزال را به صورت کاغذی برای مشتری بفرستید و در این موارد مشتری بیشتر علاقه مند است تا به صورت حضوری درمورد نیازمندی های خود صحبت کند.
  3. تمامی هزینه هایی که برای ارائه خدمات انجام می دهید را کنترل کنید. در صورتی که با شرکت های دیگر کار می کنید، حتماً فاکتور آن ها را دریافت کنید. یک حسابدار استخدام کنید تا تمامی این موارد را برای شما مدیریت کند. در نهایت با این کار متوجه میزان هزینه های انجام شده برای پروژه تان می شوید.

آژانس بازاریابی سنتی یا آژانس دیجیتال مارکتینگ

آژانس بازاریابی دیجیتال یا آژانس بازاریابی قدیمی؟

امروزه با ورود اینترنت، نوع جدیدی از بازاریابی مطرح است که بیشتر در فضای آنلاین صورت می پذیرد. نام این نوع بازاریابی، بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ است. روند رشد این نوع از بازاریابی در بین علاقه مندان و کسب و کارهای گوناگون به شکلی است که اصول اولیه بازاریابی در بسیاری از موارد نادیده گرفته می شود. اما سوال اصلی اینجاست که برای شروع باید کدام را انتخاب کرد؟ آژانس دیجیتال مارکتینگ یا آژانس بازاریابی؟ این مورد به چند چیز مربوط است:

  1. بازار هدف شما: اگر شما شرکت های قدیمی یا صنایعی را انتخاب کردید که در فضای آنلاین حضور ندارند، گزینه مناسب تر انتخاب فعالیت های بازاریابی سنتی است. بیشتر کسب و کارهای B2B شامل این گزینه می شوند.
  2. توامندی های تیم شما: اگر در تیم خود افرادی با تخصص های بازاریابی دیجیتال ندارید، پیشنهاد می این است که وارد این بازار نشوید. حوزه دیجیتال مارکتینگ حوزه پر رقابتی است که هر روزه تعداد بیشتری افراد متخصص به آن وارد می شوند. البته می توانید این افراد را استخدام کنید و پروژه های دیجیتال مارکتینگ نیز دریافت کنید.
  3. بودجه شما: اگر بودجه شما محدود است، شاید انتخاب آژانس دیجیتال مارکتینگ انتخاب بهتری باشد. آژانس دیجیتال مارکتینگ هزینه کمتری برای راه اندازی دارد و نتایج آن قابل اندازه گیری است. پروژه های بازاریابی سنتی معمولاً نتایج ناملموسی دارند که البته کسب درآمد از آن ها راحت تر است.

در انتها پیشنهاد می کنیم که حتماً اهداف خود از راه اندازی آژانس بازاریابی را مشخص کنید. این اهداف در کنار بودجه شما می توانند به راه اندازی هر چه بهتر کسب و کارتان کمک کنند.

محمدرضا سعادت
در ارشد رشته MBA و بازاریابی رو خوندم و از اونجا بازاریابی شد همه زندگی من. همیشه سعی می کنم آخرین روندها و ترندهای بازاریابی رو بدونم و به بقیه هم ارائه کنم